Zeytin Ağacı

Zeytin ağacı koyu yeşil ve gümüşi yaprakları, heybetli gövdesi ile asırlık ağaçlardandır. Zeytin ağaçları derin kökleri sayesinde yüzyıllarca ayakta kalmayı başarmış birçok medeniyetlere tanıklık etmiş ulu ağaçlardır. Zeytin bu ağacın bir meyvesi olup  rengi önce yeşildir, sonra sarıya ve daha sonra kızıla ve siyaha dönüşür.

Kökü tarih öncesine dayanan yabani zeytin ağacının ana vatanının neresi olduğu konusunda tam bir görüş birliği yoktur. Özünde Akdeniz’li olarak bilinir. Ancak bazı uzmanlara göre Ege Bölgesindeki Santorini Adasında bulunan fosilleşmiş zeytin taneleri ve zeytin yapraklarından, geçmişinin  Milattan önce 37 bin yıl öncesine kadar uzandığı söylenmektedir. Sonraki yüzyıllarda ise zeytin ağacı Okyanusları aşıp değişik coğrafyalarda kendine yeni yurtlar bulmuş, Kuzey ve Güney Amerika'da, hatta Japonya ve Çin'de bile değişik mikro klimalarda dar alanlarda yetiştirilmiştir.

Zeytin ağacı (viva oliva) asırlardan beri meyvesi, yağı ve yaprakları ile insanlara, kuşlara ve birçok canlıya besin olarak, hastalıklardan korunmak için ilaç olarak, beden ve ruh güzelliğine katkıda bulunan diğer adıyla Ölmez Ağaçtır. Zeytin dalı bazı medeniyetlerin barış sembolüdür. Zeytin ağacı berekettir. Çok değişik uygarlıkların, değişik dinlerin sessiz ve en güzel tanığıdır. Gölgesinde asırlarca insanları misafir etmiş, umut dolu çocukların, aşıkların, filozofların fısıltılarına, haykırışlarına sırdaş olmuştur.

Bazı medeniyetlerin yok olup gidişini, yeni medeniyetlerin doğuşunu tanıklık etmiştir. Sıcak kanlı insanların yaşadığı Akdeniz ve Ege Bölgesinin güneşin doğduğu yer diye bilinen Anatolia ‘nın ve birçok antik dünyanın bu bilge ağacını anlatmaya sayfalar yetmez. Bu ölmez ağacın meyvalarını bir sağlık iksiri olarak, insanlığın hizmetine sunmak bizim için onurdur.

Ülkemizin zeytin çeşitliliği çok fazladır. Sofralık grupta eskiden yağ oranı daha az olan zeytin çeşitleri Palamut zeytini diğer adıyla Kalamata, Domat veya Domates zeytini, Monzalina, Aydın Kabası vs. gibi çeşitler daha çok kullanılırken şimdi her türlü zeytin hem sofralık olarak, hem de yağlık olarak kullanılmaktadır. Gemlik, Memecik, Uslu, Ayvalık, Çekicke, Ziraat zeytini gibi  bölgelere göre isimleri değişen birçok zeytin çeşidi vardır. Sadece tuz veya tuzlu su ile tatlandırılan natürel zeytin grubu dışında alkali kullanılarak hızlı tatlandırılan İspanyol usulü diye bilinen kokteyl veya zeytin turşusu olarak tüketilen zeytin grubu da vardır. Zeytinlerin yağ oranları zeytin cinsine ve bölgesine göre farklıdır. Ortalama yağ oranı genel bilgi anlamında yüzde 5 olarak söylenmektedir.

Zeytin fidanı dikerek geleceğe miras bırakan, zeytin ve zeytinyağı üretiminde emeği geçen herkese minnet borçluyuz. Zeytinyağının sağlığımızdaki önemini anlatmak, Bölgemizden erken hasatla elde ettiğimiz eşsiz lezzet ve kalitedeki zeytin ve zeytinyağlarını sizlere ulaştırmak sizlere ve memleketimize insanlık borcumuzdur.

Ecz. Halil Selçuk

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.