Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağlarını özelliklerine ve üretim şekillerine göre üç gruba ayırabiliriz.

1- Natürel Zeytinyağları ( a-Natürel sızma zeytinyağı b-Natürel birinci zeytinyağı )
2- Rafine Zeytinyağı
3- Rivieara Zeytinyağı

Bir de zeytinyağından sayılmayan ama zeytinyağı posasında yani prinada kalan yağın ikinci kez sıkımından elde edilen rafine prina yağı vardır. Rafine prina yağı daha çok kızartmalarda ve kozmetikte kullanılır.  

NATÜREL ZEYTİNYAĞLARI:

Ağacın dalından toplanmış sağlıklı zeytinler bekletilmeden fabrikalara getirilir. İçine önceden toprağa düşmüş, çürük ve kalitesiz zeytinler karıştırılmamalıdır. Zeytin hasadı ne kadar hızlı olursa, zeytinler bekletilmeden ne kadar çabuk sıkılırsa, çıkan zeytinyağı o kadar çok kaliteli olur.

Fabrikaya gelen zeytinler önce toz ve yapraklarından ayıklanır. Sonra suyla yıkanır. Üretim tamamen mekanik yöntemlerle ve sadece su kullanılarak yapılır. Üretim sırasında hiç bir kimyasal kullanılmaz. Çıkan zeytinyağı vitamin, mineral ve antioksidan deposudur. Evde sıktığımız taze meyve suyu gibidir. Tüketilmeye hazırdır. Taze çim veya taze çağla gibi kokar. Ayçiçeği yağı, fındık yağı, mısır yağı, kanola yağı, pamukyağı gibi yağlar  rafine edilmeden natürel zeytinyağları gibi doğrudan tüketilemez.

Natürel Zeytinyağları  cam, paslanmaz krom veya gıdaya uygun kaplarda, oda sıcaklığında, gün ışığı görmeyen ortamlarda saklanmalıdır. Natürel zeytinyağları asidine ve duyusal özelliklerine göre ikiye ayrılır.

A-NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI :

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden maksimum yüzde 0.8 dir.

a-Natürel Sızma Zeytinyağlarında mutlaka zeytinin kendine has meyvemsi özelliği, acılık ve yakıcılığı olmalıdır. Bazı zeytin cinslerinde ve erken hasatta acılık ve yakıcılık daha fazla olabilir. Fakat duyusal olarak hiçbir kusuru, kötü koku ve tadı olmamalıdır.

Natürel Zeytinyağları taze meyve suyu gibidir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Artı 10 derecede donmaya başlar. Tekrar çözüldükten sonra değerinden bir şey kaybetmez Erken hasat ve soğuk sıkım yoluyla elde edilen zeytinyağları daha değerli ve daha pahalıdır. Soğuk sıkımda kullanılan suyun sıcaklığı artı 27 dereceyi geçmemelidir. Zeytinyağının rengi sarı ile yeşil arası olup zeytinin cinsine ve hasat zamanına göre değişebilir. Rengine bakarak zeytinyağı kalitesi hakkında fikir yürütmek doğru değildir.

b- Organik Natürel Sızma Zeytinyağı;  Eğer zeytinler yetiştirilirken toprağa, suya veya ağaca yönetmelik dışı hiçbir kimyasal gübre, tarım ilacı hormon vs. verilmez ise, toprak ve ürün, üretim ve işleme süreci Yetkili Organik Sertifikalı kurumlar tarafından denetlenir ve belgelendirilirse, son üründe de kalıntı yoksa natürel sızma zeytinyağı ürünümüz organik olarak sertifikalandırılır. Sertifikası olmayan ürünler organik değerlere sahip olsalar bile organik ismiyle etiketlenip satılamazlar. Bu Natürel Sızma Zeytinyağlarına da Organik Natürel Sızma Zeytinyağı denir.

Natürel Sızma Zeytinyağını kahvaltı ve salatalarda, eğer sağlığınız sizin için önemli ise tüm soğuk ve sıcak yemeklerde, her türlü pasta ve börek yapımında ve kızartmalarda olmak üzere her yemekte kullanabilirsiniz. Bu kullanım yelpazesi Akdeniz ve Ege mutfağında geleneksel olarak vardır.

Bir de zeytinyağı adı altında satılan markasız, aslında ne olduğu tam olarak belli olmayan pamuk yağı ve kanola yağı gibi rafine edilmiş tatsız, kokusuz, karışım çakma yağlar vardır. Bu yağlar daha ucuz fiyata markasız olarak satılmaktadır. Bu konuda şüpheci, ilgili ve bilgili olmak sağlığımız açısından çok önemlidir. Yağından şüphe duyanlar  bu konuda yardımcı olmaya çalışmaktayız.

B-NATÜREL BİRİNCİ ZEYTİNYAĞI :

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden  % 0.8 ile % 2.0 gram arasında olan Natürel yağlardır. Acımsı ve yakıcılık özelliği natürel sızma zeytinyağına göre daha azdır.

Natürel özelliği nedeni ile Natürel Sızma Zeytinyağından sonra en değerli yağ Natürel Birinci Zeytinyağıdır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Yine Yetkili Organik Sertifikalı kurumlar tarafından denetlenir ve belgelendirilirse, son üründe de kalıntı yoksa ürün Organik olarak sertifikalandırılırsa bu tür üretilen Natürel Birinci Zeytinyağlarına da Organik Natürel Birinci Zeytinyağları denir.

Başta kahvaltı ve salatalarda olmak üzere tüm soğuk ve sıcak yemeklerde, her türlü pasta ve börek yapımında ve kızartmalarda kullanabilirsiniz.

RAFİNE ZEYTİNYAĞLARI :

Çürük veya sağlıksız zeytinlerden elde edilmiş, kötü korunmuş asitliği oleik asit cinsinden yüzde 2 den fazla olan yüksek asitli, lampant yağlar yüksek sıcaklıkta, yağ çözücülerle rafine işlemine tabi tutularak rafine zeytinyağı elde edilir. Ayçiçek yağı, kanola yağı, soya yağı veya  pamuk yağı gibi birçok rafine bitkisel yağdan daha kıymetlidir. Daha çok kızartmalarda ve sıcak yemeklerde kullanılır.

Rafine Zeytinyağı, Zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayacak metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kokusuz, kendine özgü tadı olan bir yağdır.

Rafine sırasında yüksek asitli yağların asitliği düşürülür (nötralizasyon), yüksek ısıda yağın istenmeyen kokuları giderilir (deodorizasyon) ve istenmeyen özelliklerinden arındırılır. (Damıtma ve ağartma).

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0.3 gramdan fazla olmamalıdır.

RİVİERA ZEYTİNYAĞLARI :

Rafine zeytinyağı ile yüzde 15 -20 oranında natürel zeytinyağlarının karışımından elde edilir. Natürel zeytinyağı ile karıştırılarak biraz aroma, ve renk kazandırılır. Sarı ile yeşil renk arası, kendine özgü tadı olan daha az kokulu bir yağdır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1 gramdan fazla olmamalıdır.

Daha çok kızartmalarda ve sıcak yemeklerde kullanılır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.