Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Zeytin ağacının ömrü yaklaşık kaç yıldır?

Cevap: Zeytin ağacı asırlık ağaç grubuna girer. Bölgemizde 500 yıllık 1000 yıllık ağaçlardan çok vardır. Mitolojide ölmez ağaç diye geçer.


Soru : Siyah zeytinin ağacı ayrı, yeşil zeytinin ağacı ayrı mıdır?

Cevap: Zeytin ağacının meyveleri önce yeşil renklidir. Olgunlaştıkça rengi yeşil sarıya döner daha sonra koyulaşarak siyah zeytin olur..


Soru : Zeytinyağının gerçek ve karışım olmadığı nasıl anlaşılır?

Cevap: Zeytinyağının %100 gerçek olup olmadığı ilgili laboratuvarlarda analiz edilerek anlaşılabilir. Ancak damağımız da küçük bir laboratuvar gibidir. Birçok zeytinyağı tüketicisi zeytinyağının natürel olup olmadığını veya karışık olup olmadığını aromasından ve tadından anlayabilmektedir.

Natürel Zeytinyağları taze çim veya taze çağla gibi kokar, eğer doğal olmayan kötü bir koku varsa veya hiç kokmuyorsa bu yağdan şüphelenmek gerekir. Zeytinin kendisi acı olduğu için Natürel Zeytinyağları da zeytinin özünden dolayı biraz acımsı ve yakıcılık özelliği gösterir. Eğer hiç acılık ve yakıcılık yoksa tattığımız yağ büyük bir ihtimalle herhangi bir bitkinin rafine yağıdır.

Zeytinyağları +10 derecenin altında donmaya başlar. Tekrar çözüldüklerinde özelliklerinden hiçbir şey kaybetmezler. Bu özellik zeytinyağını diğer bitki yağlarından ayırt etmek için yeterli değildir. Çünkü birçok  bitki yağı benzer derecelerde donmaya başlar. Eğer mevcut bilgi ve tecrübemizle gerçek zeytinyağını ayırt etmekte zorlanıyorsak en iyi çözüm markalı zeytinyağlarını tercih etmektir. Çünkü markalı zeytinyağları Devlet tarafından denetlenmekte ve sosyal medyada teşhir edilmektedir. Ayrıca marka sahibi üretici firmalar yasalara karşı sorumludur.

Markası olmayan ambalajların üzerinde ürüne ve üreticiye ait hiçbir bilgi olmadığından maalesef denetlenememektedir. Gerçekte üretici olmayan insanlar üreticiymiş gibi davranarak en sağlıksız ve markasız ürünleri ortamına göre bazen çok pahalı, bazen çok ucuz olarak satabilmekte, halkın sağlığı ile oynamakta, aynı zamanda gerçek üreticilere de zarar vermektedirler.

Halkımız arasında fabrika üretimlerine karşı genelde olumsuz bir ön yargı vardır. Bu genelleme zeytinyağında geçerli değildir. Çünkü üreticilerin neredeyse tamamı zeytinlerini bizim gibi zeytinyağı fabrikalarında zeytinyağına dönüştürmektedir. Bir veya iki büyük üretici dışında hiçbir üreticinin zeytinyağı fabrikası yoktur. Ayrıca üreticilerin zeytinyağlarını asitlik ve peroksit gibi birçok kritere uygun olacak şekilde tasnif ederek uygun ambalajlara koyacak sistemleri yoktur. Bugün aldığınız ürünü yarın aynı kalitede bulma ve alma şansınız yoktur. Yani sağlığınız şansınız ile sınırlıdır. Çünkü Ülkemizde bu işi çok iyi yapan fabrikalar ve üreticiler olduğu gibi  bu işi özensiz ve yanlış yapan üreticiler ve fabrikalar da vardır. Önemli olan herkesin Türk Gıda Kodeksine ve diğer yasalara uygun olarak çalışması ve denetlenebiliyor olmasıdır. Çünkü sağlığımız her şeyden kıymetlidir. Ecz. Halil Selçuk


Soru: Riviera  Zeytinyağı ile Natürel Sızma Zeytinyağı arasındaki fark nedir?

Cevap: Her iki yağ da yemeklik zeytinyağıdır. Natürel Sızma Zeytinyağı kısaca dalından toplanmış sağlıklı zeytinlerin hiçbir kimyasal işlemden geçmeden sadece su kullanılarak sıkılması ile elde edilir. Doğal bir meyve suyu gibidir. Taze zeytin meyvesinin taze çim gibi  kokusunu, aromasını ve zeytinin kısmen acılığını ve yakıcılığını taşır. Asitliği oleik asit cinsinden en çok % 0,8 dir. Yüzde yüz natüreldir.

Riviera zeytinyağı içerisinde % 80 - 85 rafine zeytinyağı vardır. Yüzde 15-20 natürel zeytinyağı vardır. Rafine zeytinyağı direkt olarak tüketilmesi uygun olmayan yüksek asitli ve lampant zeytinyağlarının kimyasal işlemlerden geçirilerek rafine edilmesi sonucu elde edilmiştir. Rafine zeytinyağı asitlik, kötü koku ve istenmeyen maddelerden arındırılmış açık sarı renkli, kokusuz, tatsız bir yağdır.% 85 Rafine zeytinyağı ile genellikle % 15 -20 natürel zeytinyağı karıştırılarak Riviera Zeytinyağı hazırlanır. Asitlik oranı oleik asit cinsinden en çok % 1 dir. %100 zeytinyağıdır. Riviera zeytinyağı daha çok kızartma ve sıcak yemeklerde kullanılır. Acılığı ve aroması yok denecek kadar azdır.

Natürel sızma zeytinyağı vitamin, mineraller ve biyolojik değerler açısından daha değerlidir, koku ve aroması açısından daha zengin ve yoğundur. Natürel Sızma Zeytinyağlarını salata ve kahvaltılarda olmak üzere parası önemli değilse her yemekte kullanılabiliriz.


Soru : Zeytinyağı nasıl saklanmalıdır.

Cevap: Zeytinyağı, doğrudan güneş almayan, oda sıcaklığında ve ağzı kapalı olarak serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır. Bünyesinde bulundurduğu vitamin, mineral, antioksidan gibi değerlerin zarar görmemesi için saklama koşulları önemlidir. Bizim gibi üreticiler mutlaka krom tanklarda saklamalıdır. Tüketim için cam ambalajlar ile gıdaya uygun üretilen pet ve laklı tenekeler kullanılmalıdır. Mümkün olduğu kadar gün ışığı geçirmeyen ambalajlar tercih edilmelidir. Çünkü Zeytinyağı içerisindeki antioksidanlar çok ama çok kıymetlidir.


Soru :  Natürel Sızma Zeytinyağları Riviera Zeytinyağlarına göre neden daha pahalıdır?

Cevap: Natürel Sızma Zeytinyağı düşük asitli ( maksimum % 0,8 asit ) üstün tat ve kokuya sahip en makbul zeytinyağı türüdür. Taze zeytinin toplanmasından, üretimine ve saklama koşullarına kadar özel çaba gerektirir. % 100 doğaldır. Vitamin ve mineral zenginliği en üst seviyededir. Taze sıkılmış meyve suyu gibidir.  Bu yüzden riviera zeytinyağına göre daha pahalıdır.  Aslında sağlığımız konu olduğunda çok da pahalı sayılmaz çünkü gazlı içecekler gibi hızlı ve anlık tüketilen bir içecek değildir. Sağlıklı diye çok aşırı tüketilmesi gerekmez. Bitkisel yağ tüketilecekse tercih zeytinyağı olmalıdır.  Hatta bir bardak herhangi bir rafine bitki yağının yerine yarım bardak zeytinyağı kullanmak yemeklerinizi hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı yapacaktır.


Soru: Hangi Yağı Nerede Kullanacağız?

Cevap: Natürel sızma zeytinyağları başta  kahvaltılarda ve salatalarda olmak üzere her türlü soğuk ve sıcak yemeklerde, kızartmalarda  tüketilmektedir. Zeytinyağı üretiminin yoğun olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde kahvaltı ve salata dışında da her türlü etli ve sebzeli yemeklerde ve kızartmalarda kullanılmaktadır. Yemek pişirmede kullanılacak natürel sızma zeytinyağının içindeki vitaminlerden daha çok faydalanmak için mümkünse zeytinyağının bir kısmı  yemeğin pişmesinden sonra ilave edilmelidir. Biraz pahalı olması sizin için çok önemli değilse Ege ve Akdeniz Bölgesinde kullanıldığı gibi her yemekte natürel sızma zeytinyağı kullanabilirsiniz.
Riviera zeytinyağının doğrudan kahvaltı ve salatalarda  tüketimi daha azdır. Tüketici tercihlerine göre genelde etli ve sebzeli sıcak yemeklerde ve kızartmalarda daha çok kullanılır. Rafine sırasında zeytinyağı zaten sıcak gördüğü için sıcak yemeklerde kullanım  tercihi normaldir. Daha az zeytin kokusu vardır. Acılık ve yakıcılığı daha azdır.


Soru : Sipariş vermek istiyorum ama kredi kartı kullanmıyorum. Ürünlerinizi nasıl alabilirim?

Cevap: Sitemizde şirketimize ait iki adet Banka hesap numarası ve Nazilli İnteraktif Posta Çeki hesabımıza EFT veya HAVALE yapabilirsiniz.


Soru: Tekrar rahatsız ediyorum ama kapıda ödeme yapsam olmaz mı ?

Cevap: Şimdilik kapıda ödeme seçeneğimiz yok. Bu hizmet karşılığında kargo şirket leri ilave ücret istedikleri için  kapıda ödemeyle ilgili anlaşma yapmadık özür dileriz.


Soru: Eşim Ege’li olduğu için neredeyse bütün yemekleri zeytinyağlı yapıyor. Ben bazılarına alıştım ama pilavı ve yumurtayı tereyağlı seviyorum. Zeytinyağlı yiyemiyorum. Eşim zeytinyağı daha faydalı diyor. Peki tereyağı sizce zararlı mı? Sizce doğru olan nedir?

Cevap: İki yağ da faydalıdır. Zeytinyağı bitkisel yağ grubuna girer. Tereyağı hayvansal yağ grubuna girer. Tereyağı doymuş yağlar içerir. Zeytinyağı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içerir. Tekli doymamış oleik yağ asit grubudur. Çoklu doymamış yağ olarak linolenik asit (omega 3) ile linoleik asit (omega 6) vardır. Dengeli beslenme anlamında birbirine tamamlayan unsurlardır. İkisi de kullanılmalıdır. Yağı yakmadan sağlıklı bir şekilde kullanılması önerilir.


Soru: Bir şarküteriden natürel sızma zeytinyağı aldık. Sabahleyin kahvaltıda zeytin ve zeytinyağlarını tabağa boşalttık. Ekmeğe banarak yemek istedik. Daha ilk lokmada yağ boğazımı yaktı ve biraz da acı gibi geldi. Acaba bize kötü bir yağ mı verdiler. Biz bu yağı ne yapalım?

Cevap: Anlattıklarınız bende  aldığınız yağın iyi olduğu izlenimini yaratıyor. Ama emin olmak için laboratuvarda analiz şart. Eğer yağ konusunda güvendiğiniz biri varsa ona da tadım yaptırıp fikrini alabilirsiniz. Veya bir bardağın yarısına kadar yağ doldurup , bardağı avucunuzun içinde ısıtarak bardağın üzerinden zeytinyağının kokusunu algılamaya çalışın. Eğer kötü koku yoksa doğal bir çim kokusu varsa muhtemelen ilk test  olumludur. İkinci test olarak bir iki yudum yağı damağımızda gezdirerek yutmaya çalıştığımızda genzinizde hafif bir acılık ve yakıcılık bırakması gerekmektedir.  Nasıl portakal suyu  ekşi, greyfurt suyu hem ekşi hem de kekre ise zeytin meyvesi acı olduğu için zeytinyağının da biraz acı ve biraz da yakıcı olması gerekmektedir. Eğer yağda hiçbir meyvemsi  bir koku ve acılık yakıcılık yoksa olumsuz bir durum olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.